2012. január 8., vasárnap

Bowling


A bowling olyan bábujáték, amit a 19. század óta játszanak, idősek, fiatalok egyaránt. A 10 bábuval játszott bowling Amerikában született, első szabályait 1895 környékén rögzítették. A bábujáték hamar átterjedt Európára is, ma már nincs olyan ország és város, ahol ne lennének bowlingpályák, ahol a játékot egyénileg és csoportosan is lehet játszani.
Az első szabályok a bowling pályára vonatkozóan mai napig érvényben vannak. A bowlingpálya hossza 18,3 méter, szélessége 107 cm. A műanyag bábuk 1-10-ig számozottak, és pontosan meghatározott méretük van. Magasságuk: 38,1 cm, tömegük: 1,5-1,6 kg között lehet. A bowling-golyó átmérője 21,6 cm, súlya pedig maximum 7,25 kg lehet. A biztos fogás érdekében pedig ujjtartó lyukak vannak a golyón.
Érdekes módon Magyarországra a bowling egyszerre érkezett a rendszerváltással, az első bowlingpályák 1989-ben épültek. A legtöbb bowlingpálya elsősorban Budapesten van, de több kisebb város is büszkélkedhet kiváló pályákkal.

Fivex bowlingcentrum Székesfehérváron
 A bowlingozás története világviszonylatban
A bowling egy igen színes, meglehetősen látványos és roppant nagy népszerűségnek örvendő sport, és emellett az egyik legrégebbi játék a világon.
Ki gondolná, hogy a bowling az ókori Egyiptom bölcsőjéből – i. e. 3200-ból – származik, akár a papirusz vagy az öntözéses földművelés? Erre a tanúsítvány, hogy régészek egy piramis aljában a mai golyókhoz és bábukhoz hasonló eszközöket találtak. A játékot innen átvették Babilóniába, majd Julius Caesar uralkodása idején Észak-Olaszországba is.
A bowling azon formáját, melyet ma is játszunk, először egy Londonról szóló könyvben említették, melyet több mint 800 éve írtak. Eszerint a sportág szabadtéri játék volt, melyet elsősorban nemesek játszottak. Az első fedettpályás bowling 1445-ből származik, szintén Londonból. Más elmélet szerint a modern játék Németországban alakult ki i. sz. 300 körül. Ez nem szórakozás volt, hanem a korai keresztények megtisztulási szertartásának szerves része. A hollandok verziójában – amelyben a kilenc bábut gyémánt alakban állították fel – az volt a cél, hogy csak a középső bábut döntsék le. Amerikába az első holland bevándorlók által került a bowling. Itt a szesz- és szerencsejáték-tilalom idején – hogy a játék betiltását elkerüljék – adtak a már meglévő kilenc bábuhoz egy tizediket, és a bábuk felállítását is megváltoztatták háromszög formára. A mai napig így játsszuk a játékot.
 Ahogy a bowling az 1800-as évek második felének uralkodó sportjává vált, úgy vált szükségessé a szabályok, a pálya-, bábu- és golyóméretek egységesítése is. 
 A sportág folyamatos változásokon, fejlesztéseken és finomításokon ment keresztül. A legnagyobb technikai előrelépés az AMF által 1950-ben kiadott automata bábuállító volt, amely lesöpörte a pályákról a Brunswick félautomata és teljesen manuális gépeket. Ezekkel a változásokkal felkeltette az emberek érdeklődését, s ezáltal a 10 bábus bowling Amerika legkedveltebb időtöltésévé vált.
 Az 1990-es évek közepétől számos bowlingcenterben jelent meg a galaktikus bowling, ahol a sötétben csak a bábuk világítanak, és számtalan fény- és hangeffektus teszi érdekessé a játékot.